Konope a jeho využiteľnosť – 1. časť

Konope a jeho využiteľnosť – 1. časť

Zdieľať:
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Pestovanie konope bolo zaužívané na celom svete od doby neolitu, kedy sa prvýkrát začal človek zaoberať hospodárstvom. O histórii konope, o tom kde všade sa konope pestovalo a ako sa využívalo v rôznych častiach sveta, si môžete prečítať v minulom článku – tu.

Čo všetko môžeme z konope vyrobiť?
– textil
– papier
izolačný materiál
– plast
olej zo semien
– konopné extrakty (CBD, CBG, CBN, CBC)
– kozmetiku
– konopný betón
– biopalivo

Ani Slovensko nebolo výnimkou a pestovanie konope bolo aj v našich končinách dávnou tradíciou. Mladšie ročníky si určite dobre pamätajú na konopné polia, ktoré boli na každom kroku. Prečo? Pretože pestovanie tejto rastliny je výhodne vďaka jej 100% využiteľnosti a vlákna z nej sú najpevnejším a najodolnejším prírodným materiálom.

Hoci spracovanie vyžadovalo ťažkú a náročnú prácu, naši predkovia boli naozaj profíci v spracovaní konope a výroby látky. Konope bolo pre obyčajný ľud životom a veľmi vzácnou rastlinou.

Okrem toho, že si dokázali sami vyrobiť oblečenie, vankúše, paplóny, obrusy, tašky, laná, nite a iné veci potrebné v domácnosti, sa tvoril aj bohatý spoločenský život súčasťou ktorého boli aj príslovia, básne a piesne. Ani jedna z činností domácej výroby nezanechala toľko stôp v našej duchovnej a spoločenskej kultúre ako práce okolo konôp.

Konopná látka
: Na výrobu sa zväčša pestujú vysoké odrody, ktoré môžu dosahovať až 2-7 metrov. Po pokosení, presušení a odstránení listov sa namočí do vody, ktorá pomôže oddeliť vlákno od stonky. Ani táto voda nevyjde na zmar a plná živín z odmočeného konope sa ďalej používa na zalievanie rastlín. V minulosti sa konopy močili v potokoch (1-2 týždne), no v priemyselnej výrobe sa teraz používajú obrovské kade. Po močení a usušení vyzerá ako obyčajná slama.

Suché rastliny najprv rozdrvili, aby sa zbavili hrubého pazderia a potom nasledovalo trepanie stoniek na trlici, pri ktorom sa lámaním narúšala drevená časť stonky a oslobodzovalo sa vlákno. Česaním na železnom hrebeni (česadle) rozčesali vlákna a následne vznikali nite na priadkach. V zime počas dlhých večerov sa tkali plátna na krosnách.

Textílie vyrobené z konope majú antibakteriálne a antihubné vlastnosti, ktoré sa osvedčili nie len v medicíne. V súčasnosti je tento proces výroby automatizovaný, ale postup stále rovnaký ako v minulosti.

Konope a jeho využiteľnosť - 1.časť
Trlica
Konope a jeho využiteľnosť - 1. časť
Česadlo

Konopný papier: Do Európy sa dostal až v 13. storočí a do konca 19. storočia tvoril papier z konope viac ako ¾ svetovej produkcie. Vďaka konopnému papieru, tlačiarenským strojom a indigu sa v roku 1455 rýchlejšie šírila biblia v Európe a taktiež Ústava Spojených štátov amerických a Deklarácia nezávislosti sú napísané na konopnom papieri.

Nákladná a náročná výroba papiera z konope bola nahradená drevom, aj keď je pestovanie konope výhodnejšie a dokážeme ho vypestovať omnoho viac ako stromy. Z konopného papiera sa môže vyrábať kvalitný papier pre knihy, kancelárske potreby, baliaci materiál alebo toaletný papier.

Aké sú výhody konopného papiera oproti papieru z dreva?

– je odolnejší
– má 4-5x dlhšie vlákno
– vyššiu odolnosť (výroba bankoviek, archívne dokumenty, poštové známky)
– je ekologickejší
– konopné pole dokáže vyprodukovať 4x viac papiera ako les rovnakej veľkosti
– konopné vlákna majú prirodzene svetlú farbu
– nežltne a má dlhšiu životnosť

Aj napriek náročnejšej výrobe je konopný papier výbornou a udržateľnou alternatívou oproti papieru vyrábaného z dreva.

Zdroj:
http://www.zitava.sk/poľnohospodarstvo/pestovanie-konop-v-minulosti-ich-spracovanie-a-pouzivane-nastroje
http://www.konopne.sk/informacie/o-vyrobcoch-a-materialoch?PHPSESSID=0708fda43362b01a8d0c60eac3734163
https://hmn.wiki/sk/Hemp_paper


Všetky informácie uvedené na tejto webovej stránke, ako aj informácie, ktoré sú prostredníctvom tejto webovej stránky poskytované, slúžia len na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takúto informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívanie omamných alebo psychotropných látok či páchanie inej nezákonnej činnosti