Cannabigerol CBG

Cannabigerol CBG

Zdieľať:
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email

OTEC VŠETKÝCH KANABINOIDOV!

Cannabigerol alebo v skratke CBG, je jeden z fytokanabinoidov v konope. Je menej preskúmaný ako napr. CBD a THC, no doterajšie výskumy preukázali jeho výnimočný vplyv  na ľudský organizmus. Ide o minoritný kanabinoid, pretože tvorí len 1% z celkových kanabinoidov. Nemá psychoaktívne účinky a hrá dôležitú úlohu v biochémii celej rastliny.  Jeho primárnou úlohou je pôsobiť ako chemický prekurzor iných kanabinoidov.

Poďme si teda laicky vysvetliť čo to znamená. V rastline sa najprv vytvorí CBG a z neho sa vytvárajú ďalšie kanabinoidy (CBD, THC,..). Dá sa povedať, že pracuje v pozadí a mnoho ľudí ani nevie, že takáto látka existuje. Štúdie preukázali aj neuroprotektívne a protizápalové účinky . Zatiaľ čo iné kanabinoidy interagujú buď s jedným alebo druhým receptorom, CBG sa viaže na obe a to mu dáva silu ovplyvňovať homeostázu vo viacerých systémoch ľudského tela.

Cannabigerol CBG
Cannabigerol CBG

Poďme sa pozrieť na možné výhody . Doterajšie výskumy a štúdie ukázajú, že CBG údajne napomáha zlepšiť:

    • Ekzém, psoriázu a rôzne iné kožné ochorenia (Zvyšuje produkciu prírodných  „zvlhčovačov“ na pokožke)
    • Zápalové ochorenie čriev a kolitídu
    • Poruchy močového mechúra
    • Úľavu od bolesti, zmiernenie neuropatickej bolesti
    • Glaukóm (môže znižovať vnútroočný tlak)
    • Rakovinu (môže znížiť rast rakovinových buniek a iných nádorov)
    • Bakteriálne infekcie (napr. MRSA)
    • Rast kostí (CBG je pomocník pri zrastaní kostí v dobe liečby zlomenín)
    • Melanóm (môže redukovať rast melanomových buniek)
    • Huntingtonova choroba a iné neurodegeneratívne choroby
 

Výsledky experimentálnych štúdií ukázali, že endokanabinoidný systém môže v koži (rovnako ako v iných orgánoch a tkanivách) ovplyvňovať rôzne procesy – rozmnožovanie buniek a odlišovanie keratinocytov, rast vlasov, produkciu kožného mazu, svrbenie a bolesť či imunitnú a zápalovú odpoveď. Lekári a vedci na celom svete sú účinkami CBG nadšení a chystajú budúci výskum v kombinácii s ďalšími kanabinoidmi.

CBG nemá psychotické účinky a preto je možné ho aplikovať na široké spektrum nie len vyššie uvedených problémov. Je dôležité poznamenať, že  môže pôsobiť aj ako analgetikum a antidepresívum. Okrem toho, jeho protizápalové a protirakovinové vlastnosti vyvolali obrovský záujem. CBG sa tak ukazuje ako možný kandidát na vývoj nových liekov, na prevenciu, kontrolu a liečenie stavov, kde patologické zápalové reakcie a abnormálna proliferácia buniek predstavujú hrozbu.

Dôležité je, že CBG sa javí ako veľmi silný agonista alfa-2 adrenergného receptora. Z lekárskeho hľadiska je to veľký objav. Lieky alebo terapie zamerané na tento receptor sa používajú pri liečbe mnohých chorôb, od vysadenia opiátov a chutí po cigarete až po hypertenziu, úzkosť, bolesť a ADHD.

Zdroje: 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6021502/#B12
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4949444/
LANDA, L. JURICA, J. a kol. 2020. Léčebné konopí v současné medicínske praxi. Praha: Granda Publishing.

Všetky informácie uvedené na tejto webovej stránke, ako aj informácie, ktoré sú prostredníctvom tejto webovej stránky poskytované, slúžia len na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takúto informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívanie omamných alebo psychotropných látok či páchanie inej nezákonnej činnosti